Gry taler ved events og konferencer i Danmark og internationalt – fra store events som COP27, Paris Peace Forum og World Expo inviteret af nationale regeringer, FN, EU-Kommissionen og Europa-Parlamentet til foredrag pรฅ biblioteker og pรฅ konferencer. Se her.
I sine foredrag trรฆkker hun pรฅ รฅrtiers forskning, sine bรธger og en aktiv rolle i udformningen af international politik og regulering inden for internet, data og AI. Det komplekse bliver levende gennem eksempler fra virkeligheden, historien, kunsten og kulturen, og altid med mennesket i centrum.


Som moderator har Gry ledet en rรฆkke internationale samtaler om teknologiens fremtid og de etiske udfordringer ved data og kunstig intelligens โ bl.a. ved flere af EU-Kommissionens konferencer og som Master of Ceremony ved f.eks. EU World Expo AI event, MEP Dragos Tudorache’s Future of Europe konference.
Se liste med Grys foredrag, keynotes og debatter her



EKSEMPLER Pร
FOREDRAG
Mennesker og kunstig intelligens
Oplรฆgget er baseret pรฅ Grys bog Human Power: Seven Traits for
the Politics of the AI Machine Age, hvor hun undersรธger menneskers unikke potentiale i forhold til AI. Hun fremhรฆver syv sรฆrlige menneskelige trรฆk som kreativitet, intuition og visdom, der gรธr os uerstattelige i en teknologisk tidsalder. Oplรฆgget understreger vigtigheden af at vรฆrne om menneskers unikke kvaliteter i en AI tidsalder.
Technologipolitik og den globale fremtid
I dette oplรฆg udforsker Gry Hasselbalch udviklingen af international technologipolitik fra begyndelsen af det 21. รฅrhundrede til nutidens regulering af kunstig intelligens. Hun belyser, hvordan debatter om informationssamfund og internettet i 00โerne udviklede sig til dataregulering i 10โerne og nu har nรฅet en ny fase med AI-regulering i 20โerne. Med en dybdegรฅende indsigt fra to รฅrtiers arbejde pรฅ omrรฅdet prรฆsenterer hun en detaljeret historie om, hvordan forskelllige stakeholder, regionale og nationale interesser har formet den globale teknologiagenda. Hun fremhรฆver, at vi stรฅr ved et skelsรฆttende punkt, hvor beslutningerne vi trรฆffer nu, vil definere teknologiens โ herunder AIโs โ rolle i samfundet i fremtiden. Oplรฆgget trรฆkker pรฅ hendes bog Human Power, hvor hun introducerer syv karaktertrรฆk for politisk styring i AIโs tidsalder, samt rapporten The EU Human-Centric Approach to AI: Foundational Elements for a Global Framework.
Dataetik og magt
Grys oplรฆg, baseret pรฅ bogen Data Ethics of Power, inviterer til en dyb refleksion over, hvordan den massive dataopsamling, der prรฆger vores hverdag, pรฅvirker vores samfund. Hun udforsker de magtstrukturer, der styrer digitaliseringen, og stiller skarpt pรฅ de etiske dilemmaer, der opstรฅr. Med en visionรฆr og menneskecentreret tilgang prรฆsenterer hun en etisk ramme for Big Data og AI, der kan inspirere til en fremtid, hvor teknologi tjener mennesket โ ikke omvendt.
Dataetik den nye konkurrencefordel
Grys oplรฆg, baseret pรฅ bogen Data Ethics โ The New Competitive
Advantage fra 2016, beskriver, hvordan databeskyttelse blev et centralt emne i kampen mod Silicon Valleys overvรฅgning. Som den fรธrste bog om โdataetikโ viser den, hvordan etiske data-praksisser kan give virksomheder en konkurrencefordel. Oplรฆgget inspirerer til at se dataetik som en drivkraft for innovation og opfordrer til at udvikle alternative teknologier, der respekterer privatlivet og skaber en mere etisk digital fremtid.
Emner Gry holder foredrag om: AI-etik, dataetik, teknologipolitik, kunstig intelligens og magt, menneskelige vรฆrdier i AI, demokratisk digitalisering, ansvarlig AI og europรฆisk AI-politik.
